لیزر r2pl چیست ؟

لیزر r2pl
در واقع یک نور تشدید شده است و سر دستگاه یک لامپ Xenon دارد که اشعه را به بافت هدف میرساند.ipl داراي فيلترهاي مختلفي است كه با تنظيمات خاص توسط پزشك قابليت تحت تاثير قرار دادن بافتهاي مختلف را پيدا كرده و و به این طریق در درمان ضایعات مختلفی نقش ایفا می کند(که به اختصار به شرح تک تک آنها خواهیم پرداخت):
R2plدر موارد زیر کاربرد موثری دارد:

1-حذف موهای زاید

2-افرادی که قرمزی پوست گونه و بینی دارند
3- آکنه های ملتهب و قرمز
4-پوستهای چرب با منافذ باز
5-قرمزی پس از بهبود جوش
6-کک ومک وآسیب های پوستی ناشی از آفتاب
7- پوستهای خشک با چروک ریزسطحی
8-تلانژکتازی
R2plو حذف موهای زاید:
در روش. ipl بدون آنکه به سطح پوست آسیبی وارد شود امواج تشدید شده نور وارد پوست شده و جذب فولکولهای مو میگردد و همزمان صدها فولکول مو تخریب می شوند(برخلاف روش وقت گیر و دردناک الکترولیز که باید در عرض چندین جلسه تک تک موها با وارد کردن سوزن سوزانده شوند)
نقطه هدف iplدر حذف موهای زاید ملانین (رنگدانه ی مو) می باشد، بنابراین هر قدر موی بيمار تيره تر و ضخيم تر وپوست وی روشن تر باشد درمان سريعتر و تعداد جلسات درمان کمتر خواهد بود.همچنین موهای سفید را به علت نبود کروموفور یا رنگدانه‌ی‌ ملانین در مو، نمی‌توان با ipl مورد حمله قرار داد.. بنابر اين به کليه بيماران توصيه می شود که قبل از افزايش سن و سفيد شدن موها به درمان آن اقدام نمایند.
در هر جلسه ليزر موهای زائد فقط تارهاي مویی که در فاز رویش باشند منهدم خواهند شد و تارهای مويي که به صورت نهفته باشند دست نخورده باقی می مانند که در جلسات بعدی به تدريج خارج شده و نابود خواهند شد. در هر جلسه درمان اصولاً 30% موها آشکار(در فاز رویش) و 70% نهفته می باشد که بر حسب محل رويش مو اين مقدار کمتر يا بيشتر خواهد بودبنابر اين برای کسب نتايج درمانی بهتر توصيه می شود که از هرگونه اصلاح يا بند يا ماشين و غيره طی دورة درمان خودداری نماييد تا در فواصل جلسات درمانی تمام موهای با رشد کند نيز به تدريج خارج شده و نابود گردند در غير اينصورت ميزان پاسخ به درمان ( در صد نابودی موها ) کاهش و تعداد جلسات افزايش خواهد يافت.در کل پس از هر جلسه انجام ipl تعداد موهای زاید کمتر شده و موها نازک تر می شوند ولی تا حصول نتیجه کامل نیاز هست که چندین بار(10-5 جلسه) ipl انجام شود.
مراقبتهای حین انجامipl:
- درست قبل از درمان با IPL پزشک ، شما را توسط ، پوشش چشمی و استفاده از ژل در مناطق تحت درمان محافظت می کند در حین درمان دسته خنک و شیشه ای IPL به صورت نرم روی پوست شما قرار میگیرد سپس پالسهای نوری به سطح پوست منتقل میشوند.تعدادی از افراد در این زمان،دچاراحساس کوتاه و خفیف نیشگون مانند می شوند
نکات قابل توصیه قبل از ipl:


-از 3 هفته قبل از درمان و نیز در طی درمان با لیزر یا iplفقط باید از تیغ یا ژیلت استفاده کرد تا موها به فاز نهفتگی طولانی نروند و بتوان آنها را هدف قرار داد،مویی که 2روز پس از اصلاح با ژیلت یا تیغ می روید،در فاز رویش می باشد
-2 تا 3روز قبل ipl موها اصلاً کوتاه نشود. بدون آرایش باشد. موها تقریباً دو میلی متر طول داشته باشد
-. بر حسب نوع پوست و در صد موهای نهفته جلسات لازم برای از بین رفتن موهای زائد هر منطقه بین5 تا 10 جلسه می باشد که فواصل زمانی بین جلسات معمولا برای صورت6-4 هفته ، اندام و تنه 8-6 هفته می باشد
- پس از IPL ،جهت کاهش التهاب کمپرس یخ روی موضع گذاشته و از کرمهای ترمیم کننده استفاده می شود
-موهایی که iplمی شوند طی 3-2آینده خواهند ریخت،بنابراین بهتر است از دستکاری و کندن آنها خودداری نمایید(احتمال زخمی شدن پوست و ایجادعفونت)
Ipl ودرمان آکنه:
بیماری آکنه شایعترین بیماری پوستی دوره جوانی است که بدلیل مشکلات ظاهری که برای فرد ایجاد میکند باعث مشکلات روحی و اجتماعی فرد می شود. بنابراین تمامی افراد بدنبال درمانی برای آکنه هستند تا هر چه زودتر از این بیماری خلاصی پیدا کنند.
در بررسی‌هایی که در علل موثر در شدت آکنه انجام شده مشاهده شده است که بیشتر بیماران مبتلا به آکنه در فصل تابستان بهبود می‌یابند، ولی متاسفانه این بهبودي بعد از فصل تابستان ادامه نمی‌یابد.علت بهبود آکنه در تابستان افزایش نور فرابنفش (ultra violet) است بنابراین این فکر به ذهن میرسد که اگر ما از این اشعه یا اشعه‌های مشابه استفاده کنیم میتوانیم به بهبود آکنه دست بیابیم.بنابراین در چند سال گذشته ، شاهد افزایش علاقه در استفاده از نور و لیزر برای درمان آکنه بوده ایم
لیزرها یا ipl با دو مکانیسم اصلی به درمان آکنه کمک میکنند:
1- با نابود کردن میکرو ارگانیسم عامل آکنه ( acnes Propionibacterium )
2- با نابود کردن غده های چربی مولد آکنه ( pilosebaceous )
مکانیسم نابودی P. acneبه این صورت است که این باکتری در طول رشد و نمو خود مواد شیمیایی به نام پورفیرین(porphyrins)تولیدمیکند. این ماده همان ماده‌ایست که ممکن است به ملتهب شدن ضایعات آکنه کمک کند.این ماده دو طیف نوری یعنی 415 نانومتر(طیف آبی) و 630 نانومتر (طیف قرمز) را جذب میکند.تحریک این ماده توسط طیف خاص نور باعث ایجاد اکسیژن رادیکال درون باکتری خواهد شد.بنابراین باکتری به طور انتخابی تخریب خواهد شد.از بین رفتن باکتری باعث بهبود علائم بالینی آکنه میشود
منبع نوری IPLبا استفاده از نور و گرما باعث نابودی P. acnes میشود این تکنولوژی که به فن آوری LHE معروف است روش نوینی در درمان آکنه محسوب میشود.
در یک بررسی که بر روی 20 نفر انجام شد حدود 85 درصد بیماران بهبود بیش از 50 درصد ضایعات آکنه را پس از 4 هفته لیزر IPL ذکر کردند.در یک بررسی دیگر که بیماران 5 جلسه لیزر به فاصله 2 هفته داشتند بهبود حدود 70 درصد را در ضایعات التهابی و غیرالتهابی جوش صورت مشاهده شد.از طرف دیگر لیزر IPL در درمان قرمزی بعد از درمان آکنه نیز بسیار موثر است.برای از بین بردن قرمزی بعد از آکنه شاید یک جلسه IPL نیز کافی باشد.ولی برای از بین بردن جوش یا آکنه هفته ای 2جلسه وحداقل 8جلسه زمان نیاز دارد.
Ipl و جوان سازی پوست:
IPL یک روش غیرتهاجمی برای درمان آسیب های پوستی ناشی از آفتاب و پیری پوست می باشد بدون اینکه آسیبی به سطح پوست برساند به طوریکه حرارت ایجاد شده در پوست سبب بازسازی کلاژن و سفت تر شدن پوست از عمق می شود. برای جوانسازی پوست نیز هفته ای 2جلسه وحداقل 8جلسه زمان نیاز هست.
Ipl وقرمزی پوست یا روزاسه:
طول موج خاصی از IPL به طور انتخابی، عروق مویرگی متسع پوست را از بین می برد و موجب بهبودی تدریجی ولی نتایج عالی طولانی مدت میشود و کاهش قرمزی ، فلاشینگ و مویرگهای باز شده را تا مدتها شاهد خواهید بود.
Ipl و کک و مک:

مناطق پیگمانته(تیره) میتواند به صورت بی خطر تحت درمان ipl قرار بگیرند. صورت، قفسه سینه، شانه ها، بازوها شایعترین مناطق مورد استفاده در IPL هستند زیرا بیشترین تماس با خورشید را این مناطق دارند.
بلا فاصله پس از درمان با IPL شما ممکن است قرمزی مختصری روی پوست داشته باشید که طی چند ساعت بر طرف میشود. لکه های ناشی از آفتاب و لکه های پیری به طور موقت تیره میشوند و طی 1 تا 3 هفته لکه های تیره محو شده وسپس به طور کامل روشن میشوند. ترکیب ipl با میکرودرم ابریژن می تواند باعث حصول نتایج بهتری شود.

نام: